Oblasti vzdelávania

• Praktický život

20.02.2018 00:26

Činnosti pre praktický život pripravujú dieťa pre všetky ostané oblasti vzdelávania. Deti takto získavajú zručnosti, ktoré používajú v každodennom živote. Aktivity predstavujú podobné činnosti, ktoré deti vidia vykonávať dospelých – prelievanie,  presýpanie, prenášanie predmetov lyžicou, pinzetou, viazanie mašlí,  žehlenie, samostatnosť v stolovaní ... Tieto aktivity sú navrhnute aby dieťatu poskytli skúsenosť s reálnym životom a zároveň napomáhajú koordinácii a koncentrácii.

Tieto cvičenia rozvíjajú nezávislosť, koncentráciu, sebadisciplínu a fyzickú koordináciu dieťaťa. Spolu s rozvojom motoriky a sebakontroly sa dieťa stáva sebavedomé a rešpektujúce. Dieťa tiež získava spoločenské povedomie, výchádza a spolupracuje  s ostatnými deťmi v triede.

• Zmyslová výchova

20.02.2018 15:06

Deti získavajú informácie a učia sa o svete okolo nich konštantne pomocou všetkých ich zmyslov. Senzorický materiál je navrhnutý aby rozvíjal všetkých 5 zmyslov dieťaťa, ktoré im následne pomáhajú a zlepšujú ich vnímavosť pre učenie. Pomocou skúmania rozličných materiálov rôznych tvarov, farby, s rôznym  povrchom, vôňou a chuťou sa rozvíjajú všetky vlohy pre inteligenciu dieťaťa.

Pracovanie so senzorickým materiálom u dieťaťa rozvíja schopnosť rozlišovania, posudzovania, určovania a presnosti vnímania rozdielov a spoločných znakov, čo zároveň pokladá základy pre budúce vnímanie Geometrie a Matematiky .

• Jazyk

20.02.2018 15:06

Deti vo veku od 3 do 6 rokov sú senzitívne na rozvoj v oblasti schopnosti reči a jazyka. Pomocou jazykových materiálov sa dieťa najprv rozvíja vo verbálnej komunikácii neskôr pracuje s aktivitami pripravujúce dieťa na čítanie a nakoniec je to rozvoj samotného písania a čítania s porozumením.

Prvotné zvuky sa deťom predstavujú pomocou šmirgľových písmen a klasifikačných priraďovacích kariet. Neskôr pracujú s pohyblivou abecedou a na záver sú to aktivity samotného písania a čítania kedy dieťa získa vlastný písomný prejav, dokáže prejavovať a komunikovať so svojimi jedinečnými myšlienkami a pocitmi.

• Matematika

20.02.2018 15:05

Táto oblasť Montessori vzdelávania je dieťaťu predstavená už pomocou senzorických materiálov, vďaka ktorým dieťa chápe základne matematické koncepty ako je dĺžka, šírka a výška, rozpoznáva číslice, čo následne vedie k sčítavaniu, odčítavaniu, násobeniu a deleniu čísel.

Prácou s týmto Montessori materiálom sa v dieťati utvára konkrétne a jasné chápanie číselných hodnôt, na základe ktorých dieťa bez ťažkostí prechádza na abstraktnú úroveň matematiky.

• Kozmická výchova

20.02.2018 00:39

Dáva a spája do súvislostí všetko ohľadom sveta a vesmíru okolo nás.  Zahŕňa prírodné vedy,  fyziku chémiu, astronómiu, geografiu a dejepis. Pomocou pomôcok, prác a praktických pokusov pomáha dieťaťu vnímať a chápať svet v súvislostiach.

• Montessori akadémia Poprad - Materská a Základná škola
          • Strážske námestie 1, 058 01 Poprad Slovakia